Konfederacja Barska oraz jej związki z Zagórzem i Leskiem

Sejm RP uchwałą ustanowił roku 2018 Rokiem Konfederacji Barskiej. Wyraził w niej nadzieję, że rocznicowe obchody "przyczynią się do przywrócenia temu pierwszemu polskiemu powstaniu narodowemu w obronie wiary i wolności należnego miejsca w dziejach Narodu".W Zagórzu od początku roku odbyły się liczne spotkania i konkursy dotyczące właśnie Konfederacji Barskiej. 20 czerwca odbyła się w Lesku sesja popularno-naukowa zorganizowana przez Powiat Leski, Burmistrza Miasta i Gminy w Zagórzu oraz Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Zagórzu. Patronatem honorowym obchodów 250 rocznicy zawiązania Konfederacji objął Marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Spotkanie rozpoczęło się uroczystą mszą świętą w Kościele pw. Nawiedzenia NMP w Lesku w intencji bohaterów Konfederacji Barskiej (1768-1772) Po nabożeństwie zostały złożone kwiaty pod tablicą-epitafium na cześć Franciszka Pułaskiego rotmistrza przemyskiego konfederata barskiego , który został pochowany w leskim kościele, w podziemiach kaplicy św. Antoniego. Następnie odbyła się sesja popularno-naukowa w Bieszczadzkim Domu Kultury w Lesku. Pierwszym prelegentem był Andrzej Potocki – poeta, dziennikarz, miłośnik Bieszczadów wieloletni nauczyciel historii w leskim liceum przypomniał nam o genezie i przebiegu Konfederacji Barskiej. Drugi prelegent dr Łukasz Bajda historyk, przewodnik beskidzki od urodzenia związany z Podkarpaciem. Miłośnik podróży, literatury i badacz rodzinnej genealogii. Jest również sekretarzem redakcji czasopisma historyczno-krajoznawczego „Bieszczady Odnalezione” opowiedział o bieszczadzkich śladach Konfederacji Barskiej oraz o konfederackiej literaturze.
Najmilsza częścią sesji było rozdanie nagród dla uczestników międzypowiatowych konkursów historycznym i plastycznym.