Licznik:

Dzisiaj: 43

Razem: 6359533

Oddział dla Dzieci jest szczególnym miejscem w Bibliotece Publicznej, przeznaczonym specjalnie dla najmłodszych czytelników. Oprócz wypożyczania książek młodzi czytelnicy mogą tu miło i ciekawie spędzić czas. Mamy dla Nich wiele ciekawych propozycji, z których każdy znajdzie coś dla siebie

O pracy Oddziału dla dzieci świadczą nie tylko liczby wypożyczonych książek czy ilość zapisanych czytelników, ale także praca kulturalno-oświatowa, do której przykładamy bardzo dużą uwagę. W stałym kalendarzu imprez mamy Konkurs na Najlepszego Czytelnika Roku, wakacyjne Punktowanie za Czytanie, konkursy literacko-plastyczne, tematyczne lekcje biblioteczne, spotkania z pisarzami, wystawy prac dziecięcych, wystawki okolicznościowe czy pasowanie na czytelnika

Beata Ostrowicka – Jest taka historia: opowieść o Januszu Korczaku

Bieżący rok 2012 uchwałą Sejmu RP z 16 września 2011 r. jest rokiem Janusza Korczaka. W tym właśnie roku upływa 70 lat od tragicznej śmierci Janusza Korczaka i jednocześnie 100 lat od założenia Domu Sierot w Warszawie przy ulicy Krochmalnej 92.

Kim był Janusz Korczak??? Myślę, że większość go zna. To wybitny polski pedagog, publicysta, pisarz, lekarz i działacz społeczny. Był oficerem Wojska Polskiego, założycielem oraz przez długie lata opiekunem Domu Sierot w Warszawie. My znamy go przede wszystkim jako autora książek dla dzieci. Wymienię tu najważniejsze jego powieści i tomy opowiadań: Dzieci ulicy (1901), Dziecko salonu (1906), Mośki, Joski i Srule (1910), Józki, Jaśki i Franki (1910), Sława (1913), Bobo (1914), Król Maciuś Pierwszy (1923), Król Maciuś na wyspie bezludnej (1923), Bankructwo małego Dżeka (1924), Kiedy znów będę mały (1925), Kajtuś Czarodziej ( 1935).

Janusz Korczak był światowej sławy prekursorem działań na rzecz praw dziecka, można powiedzieć, że był pierwszym Rzecznikiem Praw dziecka w Polsce. Dowodził, że dziecko jest człowiekiem tu i teraz i ma swoje miejsce w rodzinie i w społeczeństwie. Był wierny swoim poglądom do końca. Razem ze swoimi wychowankami zginął 6 września 1942 roku w komorze gazowej w Treblince.

Wróćmy do książki Beaty Ostrowickiej Jest taka historia.. .. to opowieść o życiu i działalności Janusza Korczaka, napisana jest w bardzo prosty i zrozumiały nawet dla kilkulatka sposób. Historia rozpoczyna się od tego jak babcia Frania opowiada swojemu wnuczkowi o pewnym człowieku, który tak bardzo kochał dzieci, że postanowił stworzyć dla nich wyjątkowy dom. Miejsce, w którym dzieci były otoczone opieką, w którym mogły mieć własne zdanie, mogły okazywać emocje, posiadać różne przedmioty na własność. Dzieci żyły w godziwych warunkach, uczyły się, i zawsze miały co jeść, były po prostu szczęśliwe. Aż do pewnego momentu. Do dnia gdy wybuchła wojna i Niemcy wkroczyli do naszego kraju. 
To powiadanie jest naprawdę niezwykłe. Smutne i jednocześnie wypełniające nasze serca ciepłem i miłością. Ale przede wszystkim prawdziwe. Dzięki niemu mamy okazję poznać tę niezwykłą postać od początku. Wysłuchać, jakim był człowiekiem, dowiedzieć się jakie miał metody wychowawcze, czego pragnął i jak bardzo potrafił poświęcić się dla swoich dzieci...

Wydaje się nam, że o trudnych sprawach takich jak wojna, śmierć nie można rozmawiać z dziećmi. Autorka pokazuje, że jest inaczej, że można w przystępny i interesujący sposób dla dzieci przedstawić problemy ważne i trudne. To wyjątkowo wzruszająca historia o wychowankach warszawskiego Domu Sierot i ich opiekunie Januszu Korczaku nazywanym przez dzieci Panemdoktorem.

E.R.

Rok Juliana Tuwima

6 stycznia 2013 r. oficjalnie rozpoczął się Rok Tuwima. Tego dnia sto lat temu w "Kurierze Warszawskim" ukazał się debiutancki wiersz poety "Prośba". 27 grudnia 2013 roku minie 60. rocznica śmierci poety. To właśnie ta ostatnia data była powodem ustanowienia przez Sejm RP Roku Tuwima (obok Tuwima patronami 2013 są jeszcze kompozytor Witold Lutosławski i chemik Jan Chochralski).

Julian Tuwim to wybitny pisarz, autor wierszy dla dorosłych i dzieci, słów piosenek, tekstów dla kabaretów, rewii, operetek, ale także redaktor i tłumacz poezji obcojęzycznej. Współzałożyciel grupy poetyckiej „Skamander” i stały współpracownik „Wiadomości Literackich”, jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego, którego twórczość wpłynęła na następne pokolenia

 

 

 

 

 

 

 

.