Licznik:

Dzisiaj: 162

Razem: 6521511

„Czytanie na drugie śniadanie”

  „Czytanie na drugie śniadanie”- czyli promujemy książki i czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży ze szkoły podstawowej w Zagórzu.

 

Aby zmotywować młodych ludzi do czytania postanowiliśmy wyjść do nich z ofertą książkową. Nikt nie rodzi się czytelnikiem a zamiłowanie do czytania musi być pobudzane przez osoby z otoczenia. Dlatego też rozpoczęliśmy realizację cyklu spotkań, które mają na celu kształtowanie wrażliwości czytelniczej i zmotywowanie do korzystania z księgozbioru naszej biblioteki. Na naszą ofertę odpowiedziała klasa czwarta z zagórskiej szkoły podstawowej i wraz z wychowawcą, panią Moniką Frączek 10.04.2018 r. przybyła na pierwsze spotkanie. Na wstępie młodzież zapoznała się z prezentacją multimedialną - „Dlaczego warto czytać” i „Jak korzystać z katalogów online naszej biblioteki”. Następnie krótko zapoznaliśmy młodzież z historią gatunków literackich fantazy i science fiction. Młodzież z zainteresowaniem słuchała o omawianych podczas spotkania książkach. Powieści fantastyczne mają w sobie pierwiastki baśniowe, mocno działają na wyobraźnię młodego człowieka. Dlatego też postanowiliśmy właśnie od tego gatunku rozpocząć promowanie literatury. Wśród naszych propozycji do przeczytania znalazły się starsze tytuły klasyczne,  takie jak „20 000 mil podmorskiej żeglugi” J. Verne'a, „Bajki robotów” S. Lema, „Opowieści z Narni” S.C. Lewisa oraz kilkanaście nowszych tytułów, niezwykle popularnych wśród młodzieży na całym świecie między innymi cykl „Zwiadowcy” R. Flanagana, „Eragon” C. Paoliniego, czy „Magiczne drzewo” A. Maleszki.

Mamy nadzieję, że bezpośrednia promocja propozycji książkowych będzie inspiracją dla naszych czwartoklasistów do sięgnięcia po ten gatunek literacki. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdy lubi fantazjować, dlatego też na kolejnych spotkaniach omówimy wybrane propozycje pozostałych gatunków literackich.