Licznik:

Dzisiaj: 229

Razem: 6521578

KONFEDERACJA BARSKA – NIEPODLEGŁOŚCIOWY ZRYW POLAKÓW

 

,,Jest rzeczą pewną, że konfederacja barska uratowała konającą ojczyznę. Trzeba wyryć tę epokę świętymi głoskami we wszystkich polskich sercach. Chciałbym, by na jej pamiątkę wzniesiono pomnik, by na nim umieszczono nazwiska wszystkich konfederatów....”                              

                                                                                     Jan Jakub Rousseau

 

                         W 2018 roku przypadają dwie wyjątkowe rocznice związane z walką o niepodległość naszej Ojczyzny - 250 rocznica zawiązania się w Barze na Podolu, szlacheckiego ruchu wolnościowego, Konfederacji Barskiej oraz 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Walka Konfederatów o niepodległość naszej Ojczyzny – to pierwsze polskie powstanie przeciwko zaborcom - trwała cztery lata a jej ostatnia przegrana bitwa, podjęta w trzy miesiące po pierwszym rozbiorze Polski, miała miejsce 29 listopada 1772 roku na polach nad Zagórzem, nazywanych do dzisiaj „okopami Pułaskiego”.

 

Ta bitwa podkreśliła wolę sprzeciwu wobec haniebnego aktu rozbioru naszej Ojczyzny.

 

Rozbici Konfederaci bronili się jeszcze przed Rosjanami w zagórskim klasztorze, ale pokonani przez głód i brak amunicji, podziemnymi korytarzami uciekali kierując się na Węgry.Ten piękny zryw polskiej szlachty do walki o niepodległość godzien jest upamiętnienia tym bardziej, że przez stulecia kolejni okupanci Polski próbowali marginalizować jego znaczenie.

Pragniemy przywróć pamięć o tamtych bohaterach i postawić pomnik tym „nieznanym konfederatom”.

 

W piątkowe przedpołudnie 16 lutego 2018 odbyła się sesja popularno-naukowa pt. KONFEDERACJA  BARSKA  –  NIEPODLEGŁOŚCIOWY  ZRYW  POLAKÓW, która rozpoczęła obchody 250-lecia zawiązania Konfederacji Barskiej. Patronat honorowy nad cyklem związanych z tym wydarzeń objął Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Organizatorami spotkania byli: Burmistrz Miasta i Gminy Zagórz, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Zagórzu oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórzu.

 

W temat sesji wprowadził wszystkich ks. prof. zw. dr hab. Stanisław Nabywaniec, który przybliżył historię i  działania Konfederatów Barskich, szczególnie podkreślając związek Konfederacji z Zagórzem.

 

Następnie, dr Joanna Kułakowska-Lis, w swoim wystąpieniu, przedstawiła patriotyczną  poezję, która wówczas powstawała i zagrzewała żołnierzy do walki. W trakcie sesji mogliśmy również wysłuchać kilku konfederackich wierszy w wykonaniu uczniów Gimnazjum w Zagórzu. W spotkaniu, przy pełnej sali, wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych na czele z  Burmistrzem Miasta i Gminy Zagórz, panem Ernestem Nowakiem, księża, dyrektorzy  szkół, nauczyciele, młodzież oraz licznie przybyli mieszkańcy.

 

Więcej zdjęć w galerii: