Licznik:

Dzisiaj: 127

Razem: 6521476

Rok Ireny Sendlerowej

           

  Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2018 ustanowiono Rokiem Ireny Sendlerowej. Irena Sendlerowa, pseudonim okupacyjny „Jolanta”, to była wybitna polska działaczka społeczna. Urodziła się 15 lutego 1910 roku  w Warszawie, gdzie zmarła 12 maja 2008 roku.

W czasie II wojny światowej była kierowniczka referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Zorganizowała siatkę ludzi i instytucji, z którymi niosła pomoc dzieciom z getta warszawskiego. Przyczyniła się do ocalenia z Holokaustu około 2500 żydowskich dzieci. Z narażeniem życia wyprowadzała je z getta, a następnie znajdowała im schronienie w polskich rodzinach, klasztorach i domach opieki.

W październiku 1943 roku Irena Sendlerowa została aresztowana, była przesłuchiwana i torturowana w siedzibie Gestapo przy alei Szucha i więziona przez 100 dni na Pawiaku. Nawet pod groźbą kary śmierci nie zdradziła swoich współpracowników ani nie ujawniła żadnych informacji. Prowadzony przez Irenę Sendlerową rejestr uratowanych dzieci pozwolił im na poznanie własnej tożsamości, a także odnalezienie bliskich po zakończeniu II wojny światowej.

W 1965 roku  została uhonorowana medalem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, w 2003 roku – Orderem Orła Białego, w 2007 roku – Orderem Uśmiechu. Od 1990 roku Honorowa Obywatelka państwa Izrael.

            Irena Sendlerowa to niezwykła osoba i bardzo ciekawa postać o której warto się dowiedzieć więcej. W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Zagórzu mamy kilka książek dla dzieci i dorosłych opowiadających na różne sposoby o tej wyjątkowej kobiecie. Dzieciom proponuję Wszystkie moje mamy -Renaty Piątkowskiej, Listy w butelce opowieść o Irenie Sendlerowej - Anny Czerwińskiej-Rydel oraz komiksy Irena. Dla dorosłych mamy  trzy ciekawe biografie Sendlerowa w ukryciu – Anny Bikont, Dzieci Ireny Sendlerowej - Anny Mieszkowskiej oraz Matka dzieci holocaustu : historia Ireny Sendlerowej – pod red. Anny Mieszkowej.