Licznik:

Dzisiaj: 92

Razem: 6521441

Tu czy Tam ! Tu czytam! Tuczy tam!

Wiemy, że czytanie jest bardzo ważne. Ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że towarzyszący tekstowi obraz  ma w sobie równie wielką siłę, a ilustrator, projektant graficzny książki jest twórcą równorzędnym autorowi tekstu. Możemy się o tym przekonać oglądając wydawane książki obrazkowe gdzie właśnie ilustracja jest najważniejsza. W naszej bibliotece prezentowaliśmy wystawę przedstawiającą prace 14 ilustratorów i projektantów graficznych. Byli wśród nich ci  zdobywający krajowe i międzynarodowe nagrody a także początkujący artyści. Dzięki nim powstają książki, które są dla młodych czytelników pierwszym kontaktem ze sztuką. Wystawa była wstępem do przeprowadzenia warsztatów podczas których uczniowie dowiedzieli się jak zbudowana jest książka i czym jest ilustracja oraz sami wcielili się w rolę ilustratora.

                Na pięciu spotkaniach od piątku 9 czerwca do środy 14 czerwca gościliśmy uczniów klas 6, 5 i 4 oraz ich panie Elżbietę Rudy, Monikę Frączek, Annę Żuber. Uczniowie w czasie trwania warsztatów mieli do wykonania drobne zadania np. wypisać z książki najważniejsze informacje, zilustrować wiersz Jerzego Kerna „Śmierć filiżanki” oraz wypełnić ankietę z której dowiedzieliśmy się że najchętniej czytają książki w łóżku przed snem.

                Wystawę oraz prezentację „Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci” udostępniła nam Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie a całość projektu koordynował Instytutu Książki.

Więcej zdjęć w galerii: