Razem: 6020544

IX OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu organizowany jest z inicjatywy prof. Wacława Wierzbieńca, kierownika Zakładu Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, pod patronatem Pana Marszałka Władysława Ortyla. W tym roku obchody odbywały się po raz pierwszy również  Zagórzu, a ich współorganizatorami w naszej miejscowości byli : Burmistrz Miasta i Gminy Zagórz, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna, Zespół Obsługi Szkół oraz Gimnazjum w Zagórzu  im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała  Stefana Wyszyńskiego.

Uroczystości odbyły się 23 stycznia o godz. 15.00, gdzie pod zbiorową mogiłą w Zasławiu, w miejscu masowej egzekucji Żydów w obozie pracy i zagłady  uczczono pamięć pomordowanych. Po przemówieniach i odmówionej modlitwie wiązanki i znicze złożyli przedstawiciele władz samorządowych, zaproszeni goście, mieszkańcy Zagórza, młodzież gimnazjalna oraz gromada zuchowa.

W drugiej części uroczystości wysłuchaliśmy prelekcji pani Joanny Potaczek  - Koordynatora Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu a Podkarpaciu  pt. : Obóz pracy w Zasławiu miejscem masowej eksterminacji Żydów bieszczadzkich w latach 1941-1943 oraz spotkać się ze świadkami historii pamiętającymi tamte wydarzenia.

Więcej zdjęć w galerii: