Licznik:

Dzisiaj: 116

Razem: 6521465

Narodowe czytanie w Zagórzu

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W ubiegłym roku, 5 września, Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 10 godzin powieść Prusa czytali znani aktorzy. W całej Polsce „Lalkę” przeczytano w ponad 1600 miejscowościach.

W tym roku w sobotę  3 września w ponad 2000 miejsc w całej Polsce oraz za granicą odbyło się Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”.

                Powieść „Quo vadis” została opublikowana w 1826 roku w firmie wydawniczej Gebether i Wolff w Krakowie. Wcześniej drukowana była w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” – od 26 marca 1895 do 29 lutego 1896 roku a także, z niewielkim opóźnienie, w krakowskim „czasie i w „Dzienniku Poznańskim”. Pierwsze przekłady powieści na język angielski i rosyjski pojawiły się w 1896 roku. Z zestawienia przygotowanego przez Bibliotekę Narodową wynika, że powieść „Quo vadis” do lipca 2016 roku osiągnęła 2002 wydanie 59 językach w tym po łacinie i w esperanto.

Zagórskie Narodowe Czytanie odbyło się we wszystkich szkołach oraz w naszej zagórskiej bibliotece. My uczestniczyłyśmy  w czytaniu w Szkole Podstawowej przy ul. Piłsudskiego 70 w piątek. Czytanie rozpoczęła Pani w-ce dyrektor Bogumiła Kawałkiewicz, po czym przekazała mikrofon zaproszonym gościom: Pani Katarzynie Iwan – przedstawicielce rodziców, Pani Elżbiecie Raus – reprezentującej Miejsko-Gminnej Biblioteki w Zagórzu. Wybrane fragmenty czytali również przedstawiciele poszczególnych klas: Natalia Zubel, Filip Popek, Jakub Tokarczyk i Jakub Ratajewski. Pani Monika Frączek wprowadzała słuchaczy w poszczególne fragmenty, tłumaczyła ich znaczenie, żeby jeszcze bardziej działały na  wyobraźnię uczniów i stały się dla nich bardziej zrozumiałe.

W sobotni poranek słowa „Quo vadis” rozbrzmiewały w naszej bibliotece. Gościli u nas uczniowie Gimnazjum razem z dyrektorem Panem Jerzym Hryszko i nauczycielami Panią Ewą Bryłą-Czech, Panią Sylwią Słoniewską i Panią Dorotą Krzyśko. Uczniowie z lekką tremą czytali wybrane przez siebie fragmenty książki, które dodatkowo obrazowane były scenami z filmu J. Kawalerowicza.

Więcej zdjęć w galerii: