Licznik:

Dzisiaj: 303

Razem: 6081732

Spotkanie autorskie z Anną Czerwińską-Rydel

Pani Anna Czerwińska-Rydel przyjechała na spotkanie autorskie aż z Gdańska, które tym razem odbyło się w Szkole podstawowej w Nowym Zagórzu 14.04 2016 r.

Muzyk z wykształcenia, pedagog, wykładowca, ale przede wszystkim pisarz. Porzuciła licznie wykonywane zawody poświęcając się pisaniu książek dla dzieci. Ma już ich na swym koncie trzydzieści dwie. Pani Anna Czerwieńska-Rydel należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich jest też członkiem polskiej sekcji IBBY. Prywatnie żona, mama dwójki dzieci, posiadaczka psa jamnika i trzech kotów.

W swoich książkach i opowiadaniach pisze o ludziach z pasją, problemach dzieci, potrzebie bliskości i muzyce. Stworzyła serię dla dzieci i młodzieży, bardzo ciekawych, pełnych humoru książek biograficznych o wielkich Polakach. Między innymi o Marii Skłodowskiej-Curie, Fryderyku Chopinie, Witoldzie Lutosławskim, Henryku Sienkiewiczu, Kornelu Makuszyńskim, Aleksandrze Fredrze czy rodzinie Wedlów. Wszystkie pełne ciekawych zdarzeń, śmiesznych historii czytać mogą zarówno dzieci jak i młodzież starsza. Są to książki oparte na źródłach         i opracowaniach historycznych, które autorka gromadziła przed przystąpieniem do pisania. Jak sama nam wyznała jej pierwszymi, surowymi recenzentami są jej przyjaciółka, mąż i dzieci. Na spotkaniu z szóstoklasistami opowiadała o sobie, swoich książkach, ludziach, których opisuje, czasach w których żyli. Młodzież z uśmiechem i wypiekami na twarzy wysłuchała fragmentów odczytanych przez panią Annę o Marii Skłodowskiej – Curie z książki zatytułowanej               „W poszukiwaniu światła”, o pojedynku na broń palną 12 letniego Kornela Makuszyńskiego             z książki „Słońcem na papierze. Wesoła opowieść o Kornelu Makuszyńskim” oraz fragmentu opowieści „Piórem czy mieczem”, w którym gimnazjalista Sienkiewicz pisze wypracowania za kolegów. Te zabawne, pełne humoru książki chyba bardzo przypadły do gustu młodym słuchaczom podobnie jak sama autorka, która szybko nawiązała kontakt z młodzieżą.  Pani Anna Czerwieńska-Rydel na spotkanie przyjechała z pełnym bagażnikiem swoich książek, które prezentowała podczas spotkania. Na koniec młodzież ustawiła się w długiej kolejce, aby kupić, choć jedną z nich i otrzymać pamiątkowy autograf w zeszycie do języka polskiego.

 

                                                                                                                       T.Z.