Spotkanie z Romanem Frodymą

Dzisiejszym porannym gościem w Zagórskiej Bibliotece był Roman Frodyma przewodnik, historyk-amator, autor trzytomowego przewodnika "Galicyjskie Cmentarze Wojenne" i wielu przewodników oraz opracowań o zachodnio galicyjskich cmentarzach wojennych z lat 1914-1918. Przygotował dla młodzieży z klasy I Gimnazjum w Zagórzu ciekawą prezentację pt. „Gawęda przewodnicka o cmentarzach z I wojny światowej” Pan Roman badacz historii nekropolii zgromadził wielką dokumentację o cmentarzach wojennych z czasów I wojny światowej na terenie Polski południowej i dzięki temu wiele takich miejsc ocalił od zapomnienia a wydane przez Niego publikacje przez długie lata były jedynym źródłem informacji. Dzisiejsza prelekcja opowiadała o historii i zasadach budowy takich cmentarzy, o ich architekturze i symbolice, przeplatana była historiami o wielkiej wojnie, oraz połączona z pokazem slajdów obrazujących dzisiejszy stan cmentarzy. Młodzież zgromadzona na dzisiejszym spotkaniu była zaskoczona opowieściami i pewnie po raz pierwszy poznała losy cmentarzy z okresu I wojny na naszym terenie. Być może ta nieco inna lekcja historii spowoduje, że obiekty cmentarne zostaną otoczone opieką i nie popadną w zapomnienie.