Ferie w Zagórzu - Teatr Lalkowy NEMNO

Drugi tydzień ferii już za nami, dzieci wróciły do szkoły a w murach biblioteki zapanowała cisza. Uczestnicy obejrzeli trzy filmy Królowa Śniegu 2, Dzwoneczek i Bestia z Nibylandii oraz Minionki. We wtorek gościliśmy teatr marionetkowy Nemno  z Rzeszowa w dwóch przedstawieniach Tymoteusz Rymcimcim oraz Cyrk Hrynek. Pierwszy spektakl opowiadał o śnie pewnego Śpiocha o małym misiu. Miś ten ma ogromny problem, ponieważ nie ma się z kim bawić. Śpioch postanawia pomóc Misiowi i wyśnić dla niego przyjaciela.
 Z pozoru proste zadanie okazuje się nie lada wyzwaniem. Sen Śpiocha odkrywa przed nami świat Misia Tymoteusza Rymcimci i jego Taty. Czy niedźwiedzie potrafią być groźne? Czy Tymoteusz spotka upragnionego przyjaciela? Co na to Tato Miś? O tym dowiemy się tylko od Śpiocha. Drugi spektakl marionetkowy był utrzymany w konwencji komedii dell'arte. Dyrektor Cyrku (Henryk Hryniewicki) próbuje zapanować nad swoimi gwiazdami, które nie wykazują chęci współpracy... A gwiazdy to dosyć niezwykłe osoby: jest wśród nich złośliwy, płatający figle klaun – akrobata, nieśmiała baletnica marząca o lataniu, korzystający z tajemnych sztuk fakir i smutny Pierrot.

W czwartek dzieci za pomocą wycinanek pokazały jak widzą swoje miasto. Każde dziecko miało do wykonania jeden charakterystyczny dla Zagórz obiekt np. budynek biblioteki, kościół, klasztor, lokomotywę. Wszystkie te elementy zostały umieszczone na wspólnej powierzchni – wygląda niesamowicie. W czwartek po południu oraz w piątek odbyły się zajęcia z podstaw robotyki prowadzone przez Wiesława Rychlickiego. Kursy programowania i budowy działających robotów z klocków Lego WeBo i nie tylko cieszą się ogromnym zainteresowaniem dzieci.  Jest to chyba jedyny rodzaj zajęć, na które dzieci same chcą chodzić i proszą rodziców, aby je zapisali. Kursy robotyki przez zabawę  rozwijają wiedzę techniczną dzieci oraz pasję do tworzenia, uczą pracy w zespole i rozwiązywania problemów. Tak też było u nas ilość miejsc na te spotkania była ograniczona i 16 szczęśliwców przez dwa dni bawiąc się poznawało podstawowe zagadnienia z informatyki, robotyki i budowy maszyn.

W spotkaniach w bibliotece podczas ferii wzięło udział około 300 dzieci . Dlatego też, chcemy tu podziękować naszym sponsorom Panu Marcinowi Orlikiewiczowi z Firmy KLIMA-R z Zagórza i Miejsko-Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Zagórza za finansowe wsparcie naszej działalności oraz Państwu Halinie, Andrzejowi, Marii, Romualdzie Szelc  z Firmy  PIEKARNIA-CUKIERNIA “SZELCÓW” z Leska za ufundowanie pysznych ciasteczek i soczków oraz materiałów plastycznych.  Swoim dobrym sercem
i zaangażowaniem materialnym sprawili Państwo ogromną radość  dzieciom.

Więcej zdjęć w Galerii: