Zagórz i zagórzanie na dawnej fotografii

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna serdecznie zaprasza do udziału w niezwykłym projekcie, który pozwoli nam wspólnie utrwalić obraz tego, jak kiedyś wyglądała nasza miejscowość i ludzie, którzy tu mieszkali, stąd się wywodzili.

Celem projektu jest zgromadzenie jak największej liczby archiwalnych fotografii, na których ukazany jest Zagórz i jego mieszkańcy, a także utrwalenie związanych z tymi zdjęciami historii w formie dokumentu historii mówionej. Chcemy pokazać, jak zmieniał się otaczający nas świat, ludzie, przypomnieć twarze naszych przodków, osób, które kiedyś tu żyły i mieszkały.

Stare zdjęcia leżą zapewne w naszych domach – ukryte w czeluściach szuflad, w pudełkach – pozwólmy ujrzeć im światło dzienne. Mogą to być zarówno zdjęcia portretowe, ujęcia z życia codziennego, uroczystości, ważnych wydarzeń, fotografie rodzajowe, krajobrazowe. Wszystko, co dotyczy Zagórza i jego mieszkańców.

Będziemy szczególnie wdzięczni osobom, które nie tylko podzielą się z nami skarbami z rodzinnego archiwum, ale zechcą też coś o zdjęciach opowiedzieć, o przedstawionych na nich osobach, o zatrzymanych w kadrze wydarzeniach. Z utrwalonych nagrań powstanie unikatowa historia Zagórza i mieszkających tu ludzi. Tylko fotografie nie liczą się z czasem – pisał ks. Jan Twardowski – ocalmy dzięki nim obraz przeszłości, to, co jeszcze przechowała ludzka pamięć.

Planowane efekty projektu to wystawa oraz publikacja połączona z płytą, na której utrwalone zostaną nagrane opowieści.

Prosimy o przynoszenie zdjęć do Miejsko-Gminnej Biblioteki w Zagórzu. Fotografie zostaną zeskanowane i w najszybszym możliwym terminie (ok. tygodnia) zwrócone właścicielom.

Materiały będziemy gromadzić do końca lutego.