Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Zagórzu

2011 r.

W ostatnią sobotę ferii zimowych w zagórskiej bibliotece spotkały się dzieci i młodzież

z DKK. Spotkanie nasze wyglądało nieco inaczej niż zwykle ponieważ książkę, którą omawialiśmy, ze względu na niewielką objętość postanowiliśmy przeczytać w  trakcie  spotkania.  Pięknie ilustrowana opowieść norweskiej pisarki Grom Dale zatytułowana „Włosy mamy” bardzo spodobała się młodym czytelnikom. Jej mała bohaterka Emma ma wspaniałą, ukochaną mamę o pięknych długich włosach. Jednak mamę zaczynają dręczyć problemy, z którymi nie może sobie poradzić i popada w depresję zaniedbując córkę. Mała Emma próbuje zrozumieć, co dzieje się z mamą. Sama coraz bardziej przerażona dochodzi do wniosku, że przyczyną rozpaczy mamy są jej włosy, które stały się splątane i potargane jak jej smutek. By odzyskać radosną mamę i własne poczucie bezpieczeństwa postanawia uporządkować jej włosy. I udaje jej się to, ale za pomocą pana z grabiami mieszkającego we włosach.

„Włosy mamy” to metaforyczna opowieść o depresji widziana oczyma małej przerażonej dziewczynki. Ta opowieść niezwykła i głęboka napisana poetyckim językiemi pięknie zilustrowana przez Sveina Nygusa głęboko poruszyła młodych klubowiczów dlatego też niektórzy postanowili przeczytać ją jeszcze raz w domu.

Paweł Beręsewicz: "Czy wojna jest dla dziewczyn"

Paweł Beręsewicz - możemy powiedzieć nasz ulubiony pisarz, którego polubiliśmy za sympatyczną rodzinę Ciumków - tym razem pisze o wojnie. „Czy wojna jest dla dziewczyn” to mądra ponadczasowa pozycja, która opowiada o sprawach ważnych i trudnych jasno i zrozumiale. Autor pokazuje losy małej kilkuletniej dziewczynki, którą pewnego dnia zaskakuje II wojna światowa burząc jej dzieciństwo. Temat, wydawać by się mogło trudny dla żyjących w dzisiejszych realiach dzieci, jednak przez Beręsewicza pokazany w sposób, który nie budzi lęku i zaciekawia. Książka przeczytana z dużym zainteresowaniem przez członów DKK, oceniona została, jak wszystkie pozycje Pawła Beręsowicza, bardzo wysoko.

Na kolejnym spotkaniu już nieco mniej poważnie, bo omawiać będziemy „Środek kapusty” Ewy Nowak. Wszystkich, którzy chcieliby wstąpić do naszego klubu zapraszamy na spotkania w ostatnie soboty miesiąca o godz. 12.00. Najbliższe już 27.03.2011 r.

 „Środek Kapusty” Ewy Nowak

Kolejna książka pani Ewy Nowak po „Pajączku na rowerze”, którą omawialiśmy na naszym spotkaniu 25.03.2011 r. bardzo podobała się wszystkim członkom Klubu.

Zanim przystąpiliśmy do dyskusji nad lekturą, przypomnieliśmy sobie kilka szczegółów z życia autorki oraz wymieniliśmy dorobek twórczy współczesnej, bardzo popularnej  i lubianej przez młodzież i dzieci Ewy Nowak.

Środek kapusty, czyli głąb. Tym określeniem nazywana przez swego brata bohaterka, tak naprawdę jest bardzo inteligentnym, wesołym i ciekawym życia siedmioletnim dzieckiem.

Czasem z rozmysłem rozrabia, ale czasami po prostu- jak sama mówi – „jest niegrzeczna nieprawidłowo”. Ale oprócz tego wychowuje się w zwyczajnej polskiej rodzinie, wśród dorosłych, którzy uczą dziecko rozumieć świat. Co prawda, przy okazji, rodzice też wiele uczą się o dziecku, bo z dziećmi należy rozmawiać poważni i na różne tematy.

Książka napisana z niezwykłym poczuciem humoru, wywoływała salwy śmiechu wśród czytających. Gorąco polecamy naszym młodszym koleżankom i kolegom z innych klubów.

        T.Z.

 

2010 r.

Barbara Ciwoniuk: "Igor"

Pierwsze spotkanie w nowym roku odbyło się jak zwykle w ostatnią sobotę miesiąca, czyli 30 stycznia. Tym razem przyszło nam podzielic się wrażeniami z książki Barbary Ciwoniuk „ Igor”. Bohatera książki poznaliśmy już wcześniej w „Ani” , to książka została przyjęta przez młodzież z aprobatą. Mieliśmy okazję poznać dzień powszedni, problemy i radości widziane oczami wrażliwego, nastoletniego chłopca, który wkracza w okres szkoły gimnazjalnej.

Tytułowy bohater książki postrzegany był przez klubowiczów jak rówieśnik, znajomy, kolega, który przeżywa podobne problemy i opowiada o nich potocznym młodzieżowym językiem, co bardzo spodobało się czytającym. Właśnie sposób narracji, łatwy i prosty język wzbogacony licznymi dialogami spowodował, że książkę młodzież przeczytała nie tylko z przyjemnością, ale i bardzo szybko.

Na kolejne klubowe spotkanie umówiliśmy się w ostatnią sobotę ferii zimowych i będziemy rozmawiac o straaaa…sznych rzeczach, bo do przeczytania został nam „Zmierzch” St. Meyer. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych 27.02.2010 r.

Z euforią i zachwytem przyjęty został przez klubowiczów a właściwie klubowiczki, cykl St. Meyer „ Zmierzch”. Dzielnie i z wielkim zapałem pochłonięte zostały przez dziewczyny kolejne opasłe tomy o młodziutkiej 17 – letniej Belli, która przyjeżdża do ponurego amerykańskiego miasteczka  aby    zamieszkać tu wraz z ojcem, i gdzie rodzi się jej miłość do przystojnego choć nieco dziwnego kolegi , który jak się okazuje jest wampirem.

Książka , jak  powiedziały, wciągła  je niesamowicie. Napisana w pierwszoosobowej narracji pozwoliła utożsamić się z główną bohaterką, przeżywając z nią miłość do pięknego  wampira-Edwarda.

Trudno dziwić się, że podbiła ona serca milionów nastolatek na całym świecie- wszak każda marzy o wielkiej miłości, która pokonuje niezliczone przeszkody.

Swoje odczucia, spostrzeżenia i ocenę lektury dziewczyny postanowiły przelać na papier w postaci krótkich recenzji, które odczytamy sobie na kolejnym spotkaniu 27.03.2010 r.

 „Magiczne Drzewo”           

Pewnego dnia nad Wartą przeszła straszliwa burza, która powaliła ogromny stary dąb…”Nie był to zwyczajny dąb. Było to Magiczne Drzewo. Miało w sobie ogromną, cudowną moc…

Ludzie zawieźli je do tartaku i pocięli na deski. Z drewna zrobiono setki różnych przedmiotów, a w każdym przedmiocie została cząstka magicznej mocy”. Wśród nich było Czerwone Krzesło.

Choć członkowie naszego klubu obejrzeli wcześniej znany na całym świecie cykl filmowy Andrzeja Maleszki, to z wielką przyjemnością przeczytali pięknie wydaną przez wydawnictwo Znak pierwszą część zatytułowaną „Czerwone Krzesło” Książka pochłonęła naszych młodych czytelników już od pierwszych stron. Niesamowite przygody, jakie mieli okazję przeżyć z trójką młodych bohaterów były fantastyczne i porywające.-Latający dom, most ze światła, olbrzymi lew, czy fala tsunami a wszystko za sprawą zaczarowanego krzesła spełniającego wszystkie życzenia. Ale nie tylko magia i przygody podobały nam się w tej książce, bo była to też ciepła i wzruszająca opowieść o trochę zwariowanej rodzinie                         z artystyczną duszą ,przeżywająca trudności finansowe i konieczność podjęcia pracy za granicą i co za tym idzie rozstanie z dziećmi.

Serdecznie polecamy tę książkę naszym młodszym kolegom i koleżankom z Dyskusyjnych Klubów Książki.

" Ewa Nowak: "Pajączek na rowerze

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Zagórzu odbyło się na drugi dzień po spotkaniu autorskim z Grzegorzem Kasdepke czyli 29 kwietnia 2010 roku. Młodzież i dzieci pełne jeszcze wrażeń i emocji, zachwycone otwartością autora obejrzały pamiątkowe zdjęcia ze spotkania i dopiero po chwili udało nam się przejść do rozmowy o kolejnej , wspólnie przeczytanej książce, którą był „ Pajączek na rowerze” Ewy Nowak.

Na początku naszego spotkania zapoznaliśmy się z krótkim biogramem autorki, oraz jej bogatą twórczością dla młodzieży. Zrobiliśmy sobie też krótki przegląd książek tej autorki znajdujących się w naszej bibliotece. Dopiero na koniec udało nam się porozmawiać o naszej lekturze.

Oceny klubowiczów różniły się. Młodszym członkom Klubu „ Pajączek na rowerze” podobał się bardzo, natomiast gimnazjalistki przyjęły książkę mniej entuzjastycznie przyznając jej ocenę dobrą.

Ja myślę , że Ewie Nowak udało się w tej książce, w ciekawy sposób pokazać różnice w postrzeganiu świata przez dzieci i dorosłych. Dzieci mają często swój świat i swoje problemy, które często przez dorosłych są bagatelizowane. Choć ta książka skierowana jest do dzieci młodszych w wieku szkolnym, wiele może nauczyć rodziców.

Marta Fox: "Kaśka Podrywaczka"

Pierwsze po wakacjach spotkanie DKK dla młodzieży odbyło się w sobotę 25 września
2010 r. Marta Fox, autorka wielu popularnych wśród nastolatek powieści, dostarczyła naszym czytelniczkom z klubu wielu wrażeń. Po przeczytaniu lektury jaką była „ Kaśka Podrywacza” rozgorzała dyskusja na temat relacji pomiędzy młodzieżą a dorosłymi , młodzieńczych buntów, zaufania , przyjaźni i innych problemach okresu dojrzewania. Główna bohaterka Kaśka zwana ”Podrywaczką”, wrażliwa, nastoletnia dziewczyna, która postanawia przybrać pozę osoby twardej i zdecydowanej, oceniona została bardzo pozytywnie przez klubowiczki.

Oceniając cechy charakteru Kaśki, dziewczyny doceniły jej odwagę i wrażliwość. Spodobał się im również jej sposób patrzenia na świat i radzenie sobie z różnymi problemami. Zwróciły również uwagę na problemy wynikające z różnicy pokoleń, wzajemne relacje głównej bohaterki z rodzicami pełnymi obaw o jej bezpieczeństwo i dziadkami, którzy starają się zrozumieć wnuczkę i jednocześnie przekazać jej wartości swojego pokolenia.

Doceniony został również przez dziewczyny otwarty i bezpośredni styl książki oraz swoboda języka, którym posługuje się bohaterka.

Michael Morpurgo: „ W biegu”

23.10 2010 r. na kolejnym spotkaniu DKK dla dzieci i młodzieży rozmawialiśmy o książce Michaela Morpurgo „ W biegu”. Ta niezwykle ciepła i wzruszająca opowieść, o przygodach wyjątkowego psa, poruszyła nasze czytelniczki.Bohater książki, chart o imieniu Kumpel zostaje porwany od swego przyjaciela i w tym momencie zaczynają się jego przygody – staje się mistrzem toru wyścigowego, ucieka od złego właściciela, błąka się po ulicach, spotyka nowych przyjaciół i ciągle szuka swego miejsca i domu.Niezwykłe przygody Kumpla wywołały dyskusję na temat tego, w jaki sposób należy opiekować się zwierzętami
i jak wspaniale potrafią się one odwdzięczyć za opiekę i miłość.Wspominaliśmy również innych psich bohaterów z książek : „Bella i Sebastian”, „O psie, który jeździł koleją”,
„ Lassie wróć!” czy „Pięciopsiaczki”, nie zabrakło również Szarika z „Czterech pancernych”. Książkę „ W biegu” polecamy wszystkim młodym miłośnikom zwierząt, zwłaszcza psów. Chętnych zapraszamy na kolejne spotkanie DKK dla dzieci i młodzieży w sobotę:
7.11.2010 r. Tematem spotkania będzie książka Agnieszki Błotnickiej „Kiedy zegar wybije dziesiątą”

Spotkania DKK dla dzieci i młodzieży

W czasie listopadowego spotkania przyszło nam rozmawiać na temat książki Agnieszki Błotnickiej  „Kiedy zegar wybije dziesiątą”. Przyznaliśmy wszyscy, że już od dawna, chyba od czasów Zbigniewa Nienackiego, nikt nie napisał dla młodzieży tak wciągającej polskiej książki sensacyjno- przygodowej. Wartka akcja, sensacyjna fabuła i bardzo ciekawie nakreślone postaci głównych bohaterów, sprawiły, że książkę czyta się jednym tchem.

Akcję powieści autorka osadziła w realiach Kazimierza nad Wisłą, gdzie młodzi detektywi, poruszając się po tajemniczych zakamarkach, ukrytych miejscach tego miasta, tropią bandę groźnych przestępców. Fabuła tej książki trafi w młodzieńczą potrzebę przeżywania przygód

i rozbudzi wyobraźnię tych, którzy zechcą po nią sięgnąć.

Natomiast spotkanie grudniowe, które przeżywaliśmy w mikołajkowym nastroju, przeniosło nas za sprawą Neila Gaimana do norweskiej wioski, z której pochodzi mały kaleki chłopczyk o imieniu Odd. Jemu to właśnie jak to w baśniach bywa, przyjdzie ratować świat. „Odd
i Lodowi Olbrzymi” to krótka ale bardzo treściwa opowieść fantastyczna, oparta na mitologii skandynawskiej, pięknie wydana przez wydawnictwo Mag, spotkała się z ciepłym przyjęciem wśród młodszych czytelników DKK.

Serdecznie zapraszamy na spotkania wszystkich, których pasją jest czytanie książek, już w nowym 2011 roku w ostatnią sobotę miesiąca.

Neil Gaimana: "Odd i Lodowi Olbrzymi”

Spotkanie grudniowe, które przeżywaliśmy w mikołajkowym nastroju, przeniosło nas za sprawą Neila Gaimana do norweskiej wioski, z której pochodzi mały kaleki chłopczyk o imieniu Odd. Jemu to właśnie jak to w baśniach bywa, przyjdzie ratować świat. „Odd i Lodowi Olbrzymi” to krótka ale bardzo treściwa opowieść fantastyczna, oparta na mitologii skandynawskiej, pięknie wydana przez wydawnictwo Mag, spotkała się z ciepłym przyjęciem wśród młodszych czytelników DKK.

Serdecznie zapraszamy na spotkania wszystkich, których pasją jest czytanie książek, już w nowym 2011 roku w ostatnią sobotę miesiąca.

2009 r.

Grudniowe spotkanie młodzieżowego DKK odbyło się w prawie świątecznej atmosferze, kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia. Na spotkaniu tym omawialiśmy książkę Barbary Ciwoniuk „Ania”. Tytułowa bohaterka, trzynastoletnia dziewczyna, rówieśniczka niektórych członków naszego klubu, musi zmierzyć się z problemami, które przynosi życie. Te właśnie problemy, pierwsza miłość, przyjaźń Ani z Igorem były tematem naszej dyskusji. Ale nie tylko. Ponieważ spotkaliśmy się ostatni raz w 2009 roku postanowiliśmy podsumować dotychczas wspólnie przeczytane książki i z sześciu tytułów za najciekawszy uznaliśmy „Rodzinę Miziołków” Joanny Olech. Mała zielona choinka przystrojona w bombki z tytułami tych książek, zrobiona przez Dagmarę i Kamilę uzmysłowiła nam, Ze od naszego pierwszego spotkania minęło już pół roku. Co przyniesie 2010 rok tego nie wiemy. Wiemy natomiast, że spotykać się będziemy w naszym gronie tak jak dotychczas  w każdą ostatnią sobotę miesiąca.

 

                               Pozdrowienia z najlepszymi życzeniami na Nowy 2010 Rok przesyła

 

                                                              Teresa Zając i członkowie DKK w Zagórzu